8

września

Powłoka kwarcowa zamiast wosku

Woski to obecnie najczęściej wykorzystywana metoda, jeśli chodzi o zabezpieczenie lakieru. Od jakiegoś czasu popularne stają się powłoki, które mają nieco lepsza trwałość, będą one jednak znacznie droższe. Jak wiec powinno się dbać o ochronę karoserii?

Jeśli weźmiemy pod uwagę woski znajdziemy w sprzedaży zróżnicowane produkty i jest ich sporo. Mogą mieć formę płynną albo też specjalnej pasty. Wiele osób stawia na woski płynne, ponieważ łatwiej się je aplikuje. W praktyce jednak może się okazywać, że ochrona z ich użyciem jest gorsza niż przy woskach w stanie stałym. Biorąc pod uwagę to jak przygotowuje się woski można mówić o produktach naturalnych oraz syntetycznych. Naturalne woski są przygotowywane z użyciem wosku carnauba, który powstaje z palmy kopernicji, która rośnie na terenie Brazylii. Druga grupa wosków będzie wykorzystywać właściwości ochronne polimerów, które są przygotowywane drogą chemiczną. Skuteczność a także trwałość wosków będzie uzależniona od konkretnych produktów i nie mamy jednoznacznego określenia co będzie lepsze.

Samochodowe powłoki lakiernicze

Powłoki kwarcowe

Nakładanie wosków zajmuje sporo czasu, jednak ochrona będzie stosowana wyłącznie na kilka miesięcy. Dlatego okazuje się, że trzeba będzie regularnie dbać o konserwację samochodu. W tym zakresie pojawiać się będą nowe technologie, które charakteryzują się świetną jakością. Można tutaj mówić o powłokach kwarcowych i ceramicznych. Kwarc będzie wykorzystywany również w przemyśle szklarskim, gdzie będzie doceniana jego twardość a także połysk. Dzięki temu można liczyć na skuteczną ochronę przed promieniami UV a także czynnikami atmosferycznymi. Od strony praktycznej powłoka gwarantuje ochronę nawet na dwa lata, a jeśli dobrze będziemy ją konserwować może przetrwać nawet 3 lata. Jednak należy także powiedzieć jak wyglądają minusy takich właśnie powłok. Zazwyczaj aplikacja będzie trudniejsza, ponieważ trzeba będzie bardzo dobrze przygotowywać lakier do nałożenia powłoki. Oprócz tego cena jest znacznie wyższa niż ta jaką płacimy za wosk.

Michał Kubicki

Redakcja ogloszenia-motoryzacyjne.com.pl