Jak odczytać rozmiar opony - znaczenie numeru opony wyjaśnione
5

lipca

Jak odczytać rozmiar opony - znaczenie numeru opony wyjaśnione

Założenie na swój pojazd opon o odpowiednim rozmiarze jest niezwykle istotne dla prawidłowej eksploatacji. Nie każdy jednak wie, jak odczytać rozmiar opony. Przy tak dużej liczbie cyfr i liter umieszczonych na ścianie bocznej opony rozszyfrowanie ich znaczenia może być trudne.

Każda ściana boczna opony zawiera informacje o jej typie, szerokości, współczynniku kształtu i konstrukcji. Zawiera również średnicę koła, indeks nośności, indeks prędkości, symbol DOT, TIN i informacje UTQG. Te dane należy wykorzystać łącznie, aby określić, czy jest to właściwa opona dla danego pojazdu.

W tym artykule przeanalizujemy wszystkie informacje wymienione na ścianie bocznej opony. Po jego zakończeniu będziesz wiedział, jak odczytać rozmiar opony i wszystkie informacje na niej zawarte.

Spis treści pokaż Znaczenie rozmiaru opony 1. Typ opony 2. Szerokość opony 3. Współczynnik kształtu 4. Konstrukcja 5. Średnica koła 6. Indeks obciążenia 7. Indeks prędkości 8. Symbol DOT 9. TIN 10. UTQG Czy rozmiar opony jest ważny? Przykłady rozmiaru opon - wyjaśnienie Gdzie znaleźć rozmiar opony? Wykresy rozmiarów opon Wykres indeksu nośności Tabela indeksów prędkości

Znaczenie rozmiaru opony

1. Typ opony

P225/65R1795H

Większość opon samochodowych ma literę "P" z przodu rozmiaru opony. Litera ta oznacza, że jest to opona typu P-Metric przeznaczona do standardów pojazdów osobowych.

Jeśli zamiast tego widać litery "LT", oznacza to opony do samochodów dostawczych. Producenci opon projektują je z myślą o wyższym ciśnieniu wymaganym przez niektóre samochody ciężarowe.

Istnieją również inne rodzaje, takie jak "T" - Temporary, "ST" - Trailer i "C" - Commercial. Istnieje jednak również możliwość, że na oponie nie ma żadnej litery. W takim przypadku może to oznaczać, że opona została wyprodukowana w Europie. Opony euro-metryczne są podobne do naszych opon osobowych.

2. Szerokość opony

P225/65R17 95H

Oponę mierzy się według jej szerokości. Pomiar ten podawany jest w milimetrach, na podstawie tego, ile miejsca jest pomiędzy każdą ścianą boczną. Można to również określić jako szerokość przekroju.

W rozmiarze opony pierwsze trzy liczby odnoszą się do szerokości opony. Na przykład, jeśli rozmiar opony to P225/65R17, szerokość opony wyniesie 225 milimetrów.

3. Współczynnik kształtu

P225/65R17 95H

Następną liczbą, którą można zobaczyć po ukośniku, jest współczynnik kształtu opony. Współczynnik kształtu opony to wysokość przekroju poprzecznego w stosunku do szerokości. Ta dwucyfrowa liczba znajduje się po symbolu ukośnika w rozmiarze opony.

W powyższym przykładzie, P225/65R17, 65 to współczynnik kształtu. Pokazuje on, że wysokość opony jest równa 65% szerokości. Liczba ta określa, jak dobrze pojazd radzi sobie z oponami. Im wyższa jest ta liczba, tym dłuższy czas reakcji podczas skrętu, natomiast niższa liczba oznacza szybszą reakcję na polecenie.

4. Budowa

P225/65R17 95H

Większość opon osobowych posiada literę "R" po współczynniku kształtu. Litera ta oznacza, że jest to opona radialna. Opony te są najczęściej spotykane na drogach i powstają poprzez złożenie stosów tkanin, stali i poliestru wraz z powlekaną gumą, leżących prostopadle do kierunku jazdy opony. Taka konstrukcja zapewnia najbardziej płynną jazdę i dłuższą żywotność bieżnika.

Mogą być również opony z literą "D", oznaczającą pale ukośne. Są one inaczej nazywane oponami o konstrukcji diagonalnej, oponami diagonalnymi lub X-Ply, oponami Cross-Ply i oponami konwencjonalnymi. Ten typ opon jest najczęściej stosowany w oponach do przyczep i motocykli.

Dodatkowo, niektóre opony posiadają literę "F" przed literą oznaczającą konstrukcję. Ta litera występuje tylko w odmianach run-flat.

5. Średnica koła

P225/65R17 95H

Ważne jest, aby wiedzieć, do jakiego rozmiaru koła przeznaczona jest dana opona. Ostatnia liczba w kolejności to średnica koła lub średnica felgi. Liczba ta pokazuje, jaki rozmiar koła powinien być używany z daną oponą.

Miarę tę określa się poprzez wyznaczenie przestrzeni w poprzek środka, od jednego rozmiaru do następnego. Zazwyczaj liczba ta podawana jest w calach, np. 17 cali z naszego przykładu, P225/65R17.

6. Indeks nośności

P225/65R17 95H

Indeks nośności to liczba określająca całkowity ciężar, jaki opona jest w stanie udźwignąć przy pełnym napompowaniu. Im wyższa liczba indeksu nośności opony, tym większy ciężar można na niej umieścić. Jednak nie da się łatwo określić, ile waży opona, patrząc tylko na tę liczbę.

Zamiast tego trzeba odwołać się do tabeli, która pokazuje, co oznacza indeks nośności. Na przykład indeks nośności wynoszący 117 oznacza, że opona jest w stanie wytrzymać ciężar 2 833 funtów. W większości samochodów osobowych stosuje się indeksy nośności w zakresie 70-125. Patrz tabela indeksów nośności

7. Indeks prędkości

P225/65R17 95H

Indeks prędkości lub maksymalny indeks prędkości to kolejna liczba, którą należy odnieść z pomocą tabeli. Liczba ta odnosi się do maksymalnej prędkości, z jaką można używać opony. Opony o wyższym indeksie prędkości zapewniają większą kontrolę przy wyższych prędkościach i lepiej radzą sobie z ciepłem.

Najczęściej spotykane indeksy prędkości dla opon do rodzinnych sedanów, SUV-ów i vanów to S i T, co tłumaczy się jako 112 lub 118 mph. H (130 mph) jest powszechnie stosowany w samochodach osobowych, SUV-ach, lekkich pickupach, coupe i samochodach sportowych. Inne lekkie ciężarówki używają N, P, Q lub R (87, 93, 99 i 106 mph).

Jeśli prowadzisz pojazd o wysokich osiągach, możesz zobaczyć V, W lub Y (149, 168 lub 186 mph). Prawie wszystkie opony zimowe mają indeks prędkości Q, S lub T. Oczywiście jest to tylko maksymalny indeks prędkości opony i należy zawsze przestrzegać ograniczeń prędkości. Patrz tabela indeksów prędkości

8. Symbol DOT

Każda opona używana w Stanach Zjednoczonych powinna mieć na boku symbol DOT. DOT oznacza Departament Transportu.

Dzięki temu symbolowi wiesz, że opona spełnia federalne normy bezpieczeństwa pojazdów mechanicznych. Każdy wiarygodny producent używa symbolu DOT, więc nie ma się czego obawiać, kupując oponę najlepszej marki.

9. TIN

Tak jak Twój samochód ma numer identyfikacyjny, tak samo Twoja opona ma numer seryjny. Numer identyfikacyjny opony (TIN) mówi wszystko, co trzeba wiedzieć o oponie. Numer ten znajduje się po literach DOT.

TIN może składać się z ośmiu do 13 liter/cyfr, które określają najważniejsze aspekty opony. Nie tylko ujawni, gdzie opona została wyprodukowana, ale także pokaże kod producenta plus datę produkcji opony.

10. UTQG

UTQG to skrót od Uniform Tire Quality Grading. Ten system klasyfikacji został stworzony przez Departament Transportu i dostarcza danych potrzebnych do zakupu najlepszych opon w zależności od temperatury, trakcji i zużycia bieżnika.

Klasa trakcji pokazuje zdolność opony do trakcji na mokrej nawierzchni w trakcie kontrolowanych testów. Opona klasy AA zapewnia najlepszą trakcję podczas jazdy na mokrych drogach.

Klasa temperaturowa pokazuje zdolność opony do radzenia sobie z ciepłem i jego odprowadzania. Im wyższa klasa temperaturowa, tym większa zdolność opony do pracy przy większych prędkościach. Klasa temperaturowa A pozwala na jazdę z prędkością ponad 115 km/h.

Klasa zużycia bieżnika pokazuje, jak opona zareagowała na testy rządowe. Ma ona na celu ujawnienie przewidywanego zużycia bieżnika opony. Test rządowy trwa 6000 mil, więc jest wystarczająco długi, aby pokazać, jak opona powinna się zużywać. Opona z oceną 150 będzie się zużywać 1,5 raza lepiej niż podobna opona z oceną 100. Mając to na uwadze, opona o indeksie 200 wytrzyma dwa razy dłużej niż ta sama opcja o indeksie 100.

Zużycie opony zależy jednak od czegoś więcej niż tylko od oceny. Osiągi opony zależą w dużej mierze od sposobu prowadzenia pojazdu, rodzaju dróg, na których jest użytkowana i kilku innych czynników. Klasyfikacja pokazuje jedynie, do czego opona jest zdolna.

RELATED: Co to jest uszkodzenie ściany bocznej opony (i kiedy należy wymienić oponę)?

Czy rozmiar opony jest ważny?

Opony muszą być idealnie dopasowane do pojazdu, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Pierwszym problemem związanym z oponami o niewłaściwym rozmiarze jest ich wygląd. Jeśli założysz zbyt małe lub zbyt duże opony do swojego pojazdu, nie będzie on wyglądał dobrze.

Istnieją jednak bardziej niebezpieczne konsekwencje używania opon o niewłaściwym rozmiarze. Opony są odpowiedzialne za utrzymanie ciężaru pojazdu i są jedynym elementem, który dotyka drogi. Aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze, opony muszą być dostosowane do danego pojazdu, w przeciwnym razie narażasz się na niebezpieczeństwo.

Jeśli użyjesz opon, które nie są przeznaczone do Twojego pojazdu, pogorszy się jego prowadzenie. Możesz zauważyć problemy przy próbie skrętu lub na śliskiej nawierzchni. Wreszcie, opony zużywają się szybciej, gdy nie są właściwe, co powoduje, że trzeba wydać więcej pieniędzy na ich wymianę.

W instrukcji obsługi samochodu znajdziesz informacje o tym, jaki rozmiar opon jest odpowiedni dla Twojego pojazdu. Informacje te można również znaleźć na tabliczce umieszczonej na ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy.

Przykłady rozmiarów opon - wyjaśnienie

Ocenimy dwa popularne rodzaje opon, aby pokazać, jak je odczytywać na podstawie czynników wymienionych powyżej. Po zapoznaniu się z tymi przykładami, powinniście być w stanie określić własne rozmiary opon, korzystając z tego samego wzoru.

Nasz pierwszy przykład dotyczy opony P225/65R17 100T. Jeśli Twoja opona ma taki napis, oceniłbyś ją na podstawie następujących kryteriów.

 • Typ opony: Ponieważ ma ona literę P przed cyframi, wiesz, że jest to opona osobowa. Jest to najczęściej spotykana opona na drogach.
 • Szerokość opony: Ta opona mierzy 225 milimetrów. Ten pomiar jest wykonywany od ściany bocznej do ściany bocznej i szacuje się, że wynosi nieco ponad dziesięć cali. Nazywana jest również szerokością przekroju.
 • Aspect Ratio: Ściana boczna opony stanowi 65% jej szerokości. Wiedząc o tym, ściana boczna ma około 146 milimetrów lub około 5,75 cala.
 • Konstrukcja: R oznacza oponę radialną. Jest to najczęściej spotykany typ opony na drogach.
 • Średnica koła: Średnica mierzy 17 cali. Mierzy się ją od krawędzi do krawędzi, co pokazuje, na jaki rozmiar koła należy założyć oponę.
 • Indeks nośności: Jeśli indeks nośności tej opony został oceniony na 100, oznacza to, że opona może przewozić do 1 604 funtów.
 • Indeks prędkości: Ta opona ma indeks prędkości T. Oznacza to, że jest przeznaczona do jazdy z prędkością do 118 km/h.

Jako przegląd, ta opona P225/65R17 100T jest uważana za oponę osobową, która ma szerokość 225 milimetrów. Posiada współczynnik kształtu 65% i konstrukcję radialną. Dodatkowo, posiada ona średnicę 17 cali, która może przewozić do 1 604 funtów i poruszać się z prędkością do 118 mph.

Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu przykładowi, aby upewnić się, że rozumiesz o co chodzi. Dla tego przykładu użyjemy opony P275/55R20 111S.

 • Typ opony: Ponieważ ma ona literę P przed cyframi, wiadomo, że jest to opona osobowa. Jest to najczęściej spotykana opona na drogach.
 • Szerokość opony: Ta opona mierzy 275 milimetrów. Ten pomiar jest dokonywany od ściany bocznej do ściany bocznej i szacowany jest na nieco mniej niż 11 cali.
 • Aspect Ratio: Ściana boczna opony stanowi 55% jej szerokości. Wiedząc o tym, ściana boczna ma około 151 milimetrów lub około 6 cali.
 • Konstrukcja: R oznacza oponę radialną. Jest to najczęściej spotykany typ opony na drogach.
 • Średnica koła: Średnica mierzy 20 cali. Mierzy się ją od krawędzi do krawędzi, co pokazuje, na jaki rozmiar koła należy założyć oponę.
 • Indeks nośności: Jeśli indeks nośności tej opony został oceniony na 111, oznacza to, że opona ta może przewozić do 2 403 funtów.
 • Indeks prędkości: Ta opona ma indeks prędkości S. Oznacza to, że jest przeznaczona do jazdy z prędkością do 112 km/h.

W ramach przeglądu, ta opona P275/55R20 111S jest uważana za oponę osobową o szerokości 275 milimetrów. Posiada współczynnik kształtu 55% i konstrukcję radialną. Opona ma średnicę 20 cali i może przewozić do 2 403 funtów i jechać z prędkością do 112 mph.

Gdzie szukać rozmiaru opon

Zanim założysz nowe opony na swój samochód, musisz mieć pewność, że wybierasz właściwy rozmiar. Istnieją dwa sposoby na określenie rozmiaru opon w danym pojeździe.

Po pierwsze, można spojrzeć na opony, które są na nim obecnie zamontowane. Dopasowanie tych informacji jest dobrym sposobem na uzyskanie takich samych opon w pojeździe. Jest jednak pewna wada tej metody. Jeśli ktoś założył złe opony przed zakupem, możesz o tym nie wiedzieć.

Dlatego zawsze zaleca się sprawdzenie ościeżnicy drzwiowej znajdującej się po wewnętrznej stronie kierowcy. Znajduje się tam tabliczka, która pokazuje odpowiedni rozmiar opon. Możesz również znaleźć go w instrukcji obsługi właściciela. Te wymiary są podawane bezpośrednio przez producenta samochodu, więc wiesz, że nie możesz się pomylić.

Tabela rozmiarów opon

Wykres indeksu nośności

Indeks nośnościObciążenie (lbs)Indeks nośnościObciążenie (lbs)
717611001764
727831011819
738051021874
748271031929
758521041984
768821052039
779081062094
789371072149
799631082205
809921092271
8110191102337
8210471112403
8310741122469
8411021132535
8511351142601
8611681152679
8712011162756
8812351172833
8912791182910
9013231192998
9113561203086
9213891213197
9314331223307
9414771233417
9515211243527
9615651253638
9716091263748
9816531273858
9917091283968

Wykres prędkości obrotowej

Symbol PrędkośćPrędkość (km/h)Prędkość (mph)
A153
A2106
A3159
A42012
A52516
A63019
A84025
B5031
C6037
D6540
E7043
F8050
G9056
J10062
K11068
L12075
M13081
N14087
P15094
Q160100
R170106
S180112
T190118
U200124
H210130
V240149
W270168
Y300186

Karol Fijał

Redakcja ogloszenia-motoryzacyjne.com.pl