Samochód nie odpala (10 powodów i jak to naprawić)
28

czerwca

Samochód nie odpala (10 powodów i jak to naprawić)

Posiadanie pojazdu może być punktem kulminacyjnym dnia i koszmarem w jednym. Kiedy po raz pierwszy prowadzisz samochód z działki, czujesz się jak dumny rodzic. Ale te uczucia mogą szybko zmienić się w złość, gdy po raz pierwszy samochód nie chce zapalić.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój samochód nie chce się uruchomić, mamy kilka wspólnych przyczyn do rozważenia. Chociaż może być ich więcej, oto 10 prawdopodobnych powodów, dla których Twój samochód nie chce zapalić. Z odrobiną mechanicznego know-how, można dowiedzieć się, który z nich jest winowajcą. Zróbmy szybki przegląd niektórych z możliwych powodów:

Najczęstszym powodem, dla którego samochód nie chce się uruchomić, jest martwy akumulator samochodowy lub luźne zaciski akumulatora samochodowego. Może to być również spowodowane przez zły rozrusznik, ale jeśli korby, ale nie zacznie to może być spowodowane przez wadliwą świecę zapłonową lub zatkany filtr paliwa.

To tylko niektóre z najczęstszych przyczyn. Oto bardziej szczegółowa lista powodów, dla których Twój samochód nie chce się uruchomić:

Spis treści pokaż Przyczyny, dla których samochód nie chce zapalić 1. Rozładowany akumulator 2. Skorodowane lub obluzowane końcówki akumulatora 3. Martwy alternator 4. Zły rozrusznik 5. Uszkodzony wyłącznik zapłonu 6. Wadliwe świece zapłonowe 7. Brak gazu 8. Zatkany filtr paliwa 9. Wadliwie działająca pompa paliwa 10. Usterka układu elektronicznego

Powody, dla których Twój samochód nie chce zapalić

1. Martwy akumulator

Pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić, jeśli twój samochód nie ruszy, jest to, czy akumulator samochodowy jest naładowany, czy nie. Może coś wyładowało akumulator samochodowy w nocy lub może akumulator samochodowy jest po prostu stary.

Z biegiem czasu, akumulatory samochodowe stają się słabe i awarii. Czasami, masz ostrzeżenie, że to się stanie, a inne czasy, jesteś zaskoczony. Oprócz starości, akumulatory umierają również dlatego, że akcesoria były pozostawione włączone. Jeśli trzymasz starter skokowy w samochodzie, możesz być w stanie uzyskać trochę życia w baterii, wystarczająco, aby dostać się do pracy i domu.

RELATED: DEAD Car Battery - What to do & What Causes it?

2. Skorodowane lub luźne zaciski akumulatora

Jeśli akumulator nie jest martwy, to nadal może być przyczyną problemów. Sprawdź połączenia, aby upewnić się, że nic nie zostało poluzowane lub skorodowane.

Zaciski powinny być bezpiecznie i mocno osadzone na zaciskach. Jeśli istnieje jakikolwiek rodzaj korozji, może to mieć wpływ na połączenie. Na szczęście, jest to proste, aby wyczyścić terminale za pomocą roztworu sody oczyszczonej i wody.

Aby zapobiec temu w przyszłości, upewnij się, że regularnie czyścisz zaciski akumulatora i sprawdzasz połączenia.

RELATED: Korozja zacisków akumulatora - przyczyny, naprawy i zapobieganie.

3. Martwy alternator

Innym powodem, dla którego akumulator samochodowy umiera, jest wadliwy alternator. Ten ważny element ładuje baterię, gdy pojazd jest włączony. Gdy ulegnie awarii, akumulator nie może już otrzymać ładunku, którego potrzebuje.

Od czasu do czasu można zauważyć znaki ostrzegawcze, że alternator umiera. Szukaj przyćmionych reflektorów lub problemów z uruchomieniem silnika. Dodatkowo, jeśli pasek serpentynowy zaczyna się ślizgać lub jest zużyty, nie będzie w stanie zasilić alternatora, a tym samym pozostawiając cię z martwym akumulatorem.

Wiele osób dowiedzieć się, że alternator jest zły po wymianie baterii i mając te same problemy.

RELATED: 6 Przyczyny alternatora nie ładowania

4. Zły rozrusznik

Rozrusznik jest częścią, która uruchamia silnik samochodu. Jest to prosty silnik elektryczny, który łączy się z akumulatorem i wysyła sygnały do silnika, aby rozpocząć pracę po przekręceniu stacyjki.

Jeśli Twój samochód jest całkowicie martwy po przekręceniu kluczyka i nie słychać nic z silnika, jest bardzo prawdopodobne, że Twój rozrusznik jest zły.

Po uruchomieniu silnika rozrusznik nie jest już odpowiedzialny. Jednak gdy zawiedzie, samochód nie chce zapalić. Może się zdarzyć, że korba obraca się lekko lub wcale. Zazwyczaj problem ten wiąże się z dźwiękiem klikania, który wskazuje na uszkodzony rozrusznik.

Wskazówka dla mechanika: Spróbuj postukać w rozrusznik długim kijem lub czymś podobnym w tym samym czasie, gdy Twój przyjaciel przekręca stacyjkę i próbuje uruchomić silnik. Jeśli dzięki temu silnik ruszy, najprawdopodobniej jest to uszkodzony rozrusznik.

Jeśli akumulator samochodowy jest w porządku, a silnik samochodu nadal nie jest korbą, powinieneś zdecydowanie sprawdzić rozrusznik.

RELATED: 5 Symptomów złego silnika rozrusznika

5. Nieudany wyłącznik zapłonu

Jeśli akumulator ma ładunek, rozrusznik jest w porządku, ale nadal nie można uzyskać silnik, aby włączyć, to może być wadliwy wyłącznik zapłonu powodując swoje kłopoty. Jednak ta przyczyna wiąże się również z kilkoma innymi znakami ostrzegawczymi.

Należy zwrócić uwagę na migoczące lampki na desce rozdzielczej i brak hałasu dochodzącego z silnika przy próbie jego uruchomienia. Dodatkowo, możesz nie być w stanie obrócić klucza w ogóle, wskazując, że przełącznik zapłonu zawiódł.

RELATED: 6 Symptomów złego wyłącznika zapłonu

6. Wadliwe świece zapłonowe

Jeśli silnik twojego samochodu przewraca się, ale samochód i tak nie ruszy, czas sprawdzić iskrę i paliwo. Po pierwsze, zacznijmy od świec zapłonowych.

Nowoczesne pojazdy mogą iść przez długi czas bez potrzeby nowych świec zapłonowych. Jednak, gdy samochód uderza około 100.000 mil, to często mądry, aby je wymienić.

Nieudane świece zapłonowe mogą stworzyć długą listę problemów z wydajnością, takich jak nieprawidłowy zapłon, szorstka praca na biegu jałowym, problemy z przyspieszaniem, słaba wydajność paliwa i zapalona kontrolka Check Engine. Jednak uszkodzone świece lub przewody mogą również zatrzymać samochód przed uruchomieniem.

RELATED: 6 Symptomów złych świec zapłonowych

7. Brak gazu

Twój pojazd potrzebuje paliwa do pracy, więc jeśli zbiornik został opróżniony, nie ma mowy, że dostajesz silnik uruchomiony. W większości przypadków, zabraknie paliwa podczas jazdy, pozostawiając problem z ponownym uruchomieniem silnika.

Dzisiejsze pojazdy mają dokładne wskaźniki paliwa, które pokazują dokładnie, ile gazu pozostało w zbiorniku, więc nie ma powodu, aby go zabrakło. Plus, nie należy uruchomić pojazd z mniej niż ¼ zbiornika paliwa, lub pompa może się zepsuć.

8. Zatkany filtr paliwa

Filtr paliwa jest niezbędnym elementem systemu dostarczania paliwa. Zatrzymuje on zanieczyszczenia, które w przeciwnym razie mogłyby spowodować uszkodzenie wtryskiwaczy i silnika.

Jednak w miarę upływu czasu filtr paliwa może się zatkać. Gdy tak się dzieje, przepływ paliwa jest utrudniony, pozostawiając silnik bez niezbędnego składnika potrzebnego do spalania.

Wymiana filtra paliwa jest uważana za zadanie konserwacyjne, którego nie należy nigdy pomijać. Sprawdź instrukcję obsługi właściciela, aby dowiedzieć się, jak często należy wymieniać filtr paliwa.

RELATED: 5 Symptomów złego lub zatkanego filtra paliwa

9. Nieprawidłowo działająca pompa paliwa

Pompa paliwa jest odpowiedzialna za dostarczanie benzyny ze zbiornika do silnika. Jeśli gaz nie może dostać się do silnika, nie może być proces spalania.

Pompa paliwowa musi dostarczyć odpowiednią ilość paliwa pod precyzyjnym ciśnieniem, aby dostosować się do osiągów i prędkości. Natychmiast po uruchomieniu samochodu, pompa paliwowa idzie do pracy, wysyłając gaz. Jednak, gdy pompa zawiedzie, paliwo nie może dostać się do silnika, a Twój pojazd przestanie działać.

Jak pompa paliwowa zaczyna iść źle, można zauważyć szorstkie jałowe, wahania i inne problemy z wydajnością.

RELATED: 8 Symptomy złej pompy paliwa

10. Awaria elektroniki

Technologia przeszła długą drogę i nasze nowsze samochody są wypełnione najnowszymi gadżetami. Jednak te udogodnienia mogą również prowadzić do problemów. Urządzenia takie jak moduły rozruchowe i zdalne wejście bezkluczykowe mogą zawieść.

Weźmy za przykład nowe przyciski Start. Ta zaawansowana konstrukcja powoli zastępuje kluczyk zapłonowy jako sposób uruchamiania samochodu. Przycisk Start pobiera kod z kluczyka zbliżeniowego, ale może on zawieść. Gdyby bateria w pilocie uległa uszkodzeniu, mogłoby to również doprowadzić do problemów z uruchomieniem samochodu.

Jedno jest pewne; jeśli zwrócisz uwagę na objawy, jakie wykazuje Twój pojazd, powinieneś być w stanie określić przyczyny, dla których Twój samochód nie chce się uruchomić.

Inne powiązane kwestie:

  • Car Hesitates to Start - Causes & How to Fix
  • Samochód nie chce zapalić, ale działa radio i światła
  • Silnik samochodu pracuje, ale nie chce zapalić?
  • Samochód nie odpala po dodaniu gazu
  • Samochód nie odpala po wymianie baterii

Karol Fijał

Redakcja ogloszenia-motoryzacyjne.com.pl