Jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego?
16

kwietnia

Jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego?

Spieszysz się w drodze do pracy, wskakujesz do samochodu i szybko przekręcasz kluczyk - nic się nie dzieje.

Akumulator samochodowy jest rozładowany. Masz w garażu prostownik do akumulatorów samochodowych, ale jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego?

Ładowanie akumulatora samochodowego nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje; istnieje kilka sztuczek, które pomogą Ci oszczędzić akumulator i wydłużyć jego żywotność!

W tym artykule uzyskasz wszystkie odpowiedzi na to pytanie, a także nieco więcej!

Spis treści pokaż Jak długo trwa ładowanie rozładowanego akumulatora samochodowego? Czasy ładowania przy użyciu różnych prostowników do akumulatorów Jaka jest najlepsza prędkość ładowania akumulatora samochodowego? Co powoduje rozładowanie akumulatora? Jak długo musi pracować samochód, aby naładować rozładowany akumulator? Którego prostownika do akumulatorów samochodowych najlepiej używać?

Ile czasu zajmuje naładowanie rozładowanego akumulatora samochodowego?

Ogólnie rzecz biorąc, pełne naładowanie akumulatora samochodowego za pomocą 20-amperowej ładowarki trwa od 2 do 4 godzin, a za pomocą ładowarki 4-amperowej od 12 do 24 godzin. Czas ładowania zależy w dużej mierze od akumulatora samochodowego i mocy wyjściowej ładowarki.

Najczęściej spotykane natężenie prądu w ładowarkach do akumulatorów samochodowych wynosi około 4 amperów. Pełne naładowanie akumulatora o pojemności 52 Ah od stanu rozładowania do pełnego naładowania zajęłoby około 10 godzin, ale prawdopodobnie można by uruchomić samochód w ciągu 1 godziny.

Po pierwsze, należy przyjrzeć się ładowarce do akumulatorów samochodowych, aby dowiedzieć się, ile amperów wytwarza. Wysokie ampery szybciej naładują akumulator samochodowy. Niskie ampery są lepsze do ładowania konserwacyjnego akumulatora przez dłuższy czas.

Należy również zwrócić uwagę na wielkość akumulatora samochodowego i jego typ. Zazwyczaj w samochodach średniej wielkości stosuje się akumulatory o pojemności 40-80Ah. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj akumulatora samochodowego. Akumulator AGM/GEL może ładować się nieco szybciej niż zwykły akumulator mokry.

Czas ładowania przy użyciu różnych prostowników do akumulatorów

Różne ładowarki do akumulatorów samochodowych dają różną moc, więc czas ładowania akumulatora samochodowego będzie od tego w dużej mierze zależał. Z pewnością ładowanie różnych typów i rozmiarów akumulatorów również wymaga różnej ilości czasu, ale dla akumulatora samochodowego o normalnych wymiarach można określić czas ładowania na poziomie około 62 Ah.

Oto, jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego:

  • prostownik2 A: od 24 do 48 godzin
  • prostownik4 A: od 12 do 24 godzin
  • Ładowarka10 A: od 3 do 6 godzin
  • Ładowarka20 A: od 2 do 4 godzin
  • Ładowarka40 A: od 30 minut do 1 godziny

Jaka jest najlepsza prędkość ładowania akumulatora samochodowego?

Szybkość ładowania akumulatora samochodowego powinna zależeć od tego, co chcesz uzyskać. Szybkie ładowanie może spowodować uszkodzenie akumulatora i skrócić jego żywotność. Długotrwałe ładowanie przy niskim natężeniu prądu jest najlepsze dla zachowania długiej żywotności akumulatora.

Zazwyczaj standardowa ładowarka akumulatora samochodowego wytwarza prąd o natężeniu 4-15 amperów. 2-4 ampery są typowe dla ładowania konserwacyjnego, a pełne naładowanie akumulatora przy takim obciążeniu zajmie około 24 godzin. Należy sprawdzić, czy w ładowarce samochodowej nie ma ustawień szybkości ładowania i zastosować szybkość ładowania odpowiednią do potrzeb.

Aby szybko naładować akumulator samochodowy, nie uszkadzając go, zalecam ładowanie akumulatora prądem o natężeniu 8-15 amperów. Ładowanie akumulatora prądem o natężeniu powyżej 15 amperów może spowodować jego uszkodzenie, a w razie pecha skrócić jego żywotność.

Co powoduje rozładowanie akumulatora?

Może być wiele powodów rozładowania akumulatora samochodowego. Najczęstszą przyczyną jest zapomnienie o zapaleniu światła lub podobnej rzeczy w samochodzie przed jego opuszczeniem. Może to być również problem z jakimś odbiornikiem elektrycznym, który nie chce się wyłączyć po wyłączeniu zapłonu.

Również niesprawny akumulator samochodowy może spowodować rozładowanie akumulatora. Aby dowiedzieć się więcej o różnych przyczynach, można zapoznać się z artykułem na temat głównych przyczyn rozładowania akumulatora samochodowego.

Jak długo samochód musi pracować, aby naładować rozładowany akumulator?

W przypadku rozruchu skokowego można również pozwolić, aby alternator samochodu naładował akumulator za nas. To, ile czasu zajmie Twojemu samochodowi naładowanie akumulatora, zależy w dużej mierze od silnika samochodu i wielkości akumulatora. Samochody mają bardzo różny wpływ na alternatory - od 30 do 150 amperów.

Obroty silnika również mają znaczenie przy ładowaniu akumulatora samochodowego, ponieważ alternator ładuje mocniej, gdy obraca się szybciej. Jeśli chcesz w pełni naładować akumulator samochodowy za pomocą alternatora, możesz się spodziewać, że zajmie Ci to kilka godzin.

Zaleca się jednak zawsze ładowanie akumulatora samochodowego za pomocą prostownika, a nie za pomocą silnika.

Którego prostownika do akumulatorów samochodowych najlepiej używać?

Po pierwsze, musisz ustalić, jakiego typu ładowarki do akumulatorów potrzebujesz. Może potrzebujesz szybkiej ładowarki, a może tylko ładowarki do konserwacji?

Nowoczesne prostowniki są łatwe do podłączenia i mają funkcję monitorowania ładowania akumulatora, która sama reguluje natężenie prądu. Ale w każdym razie przed zakupem sprawdź, ile amperów ładuje akumulator.

Tańsze ładowarki często obiecują więcej amperów, niż ładują. Zamiast tego lepiej wybrać ładowarkę wysokiej jakości, która zapewnia niższe natężenie prądu. Pozwoli to oszczędzić akumulator samochodowy i zminimalizować ryzyko uszkodzenia pojazdu.

Ładowarka do akumulatorów samochodowych, którą naprawdę mogę polecić, to ładowarki CTEK. Można je znaleźć tutaj, na naszej liście "Najlepszych ładowarek do akumulatorów samochodowych". Mają kilka rozmiarów swoich ładowarek dla Twoich potrzeb i jest to znana marka, która prawdopodobnie produkuje najlepsze ładowarki do akumulatorów samochodowych na rynku.

Michał Kubicki

Redakcja ogloszenia-motoryzacyjne.com.pl