Skuteczne czyszczenie tapicerki samochodu
3

maja

Skuteczne czyszczenie tapicerki samochodu

Pokaż mi swoje auto, a powiem ci kim jesteś - mówi znane powiedzenie i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów.

Nowy, kupiony w salonie samochód posiada tapicerkę czyściutką i pachnącą. Wiadomo jednak, że zachowanie tych parametrów jest praktycznie niemożliwe, wynika to przede wszystkim z codziennego użytkowania pojazdu.

W tej sytuacji konieczne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, czyli czyszczenie tapicerki. Można to bez problemu wykonać samodzielnie, korzystając z ogólnie dostępnych narzędzi.

Warto pamiętać, że czysty i świeży samochód to przede wszystkim komfort użytkowania i szansa na szeroko rozumiane zdrowie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak uprać tapicerkę i zniwelować przykre zapachy w samochodzie?

Wbrew pozorom zadanie to jest jak najbardziej realne, także w przypadku starszych modeli aut, intensywnie i długo użytkowanych.

Wbrew pozorom wcale nie trzeba używać w tym celu intensywnych perfum, wystarczą odpowiednie narzędzia i środki chemiczne. W pierwszej kolejności należy jednak zlokalizować przyczynę nieprzyjemnego zapachu.

Przyczyny brzydkich zapachów

Nieprzyjemny zapach w samochodzie może mieć różne źródło. Bardzo często są to roztocza, które lokalizują się w tapicerce, powodując dyskomfort dla kierowcy i pasażerów. Brzydki zapach mogą spowodować również bakterie znajdujące się w klimatyzacji lub układzie wentylacyjnym, zapchany filtr kabinowy, kurz czy resztki jedzenia gromadzone nierzadko miesiącami.

Efektem powyższych czynników jest nieprzyjemny zapach, a co za tym idzie, konieczność jego zniwelowania.

Jeśli główną przyczyną problemu jest ograniczony przepływ powietrza, najlepiej wymienić filtr – zapach poprawi się od razu.

Ozonowanie samochodu

Zdecydowanie poważniej wygląda przedmiotowa kwestia w sytuacji zawilgocenia lub podtopienia auta – powstałe w wyniku działania wody zniszczenia w wielu przypadkach są niemożliwe do usunięcia.

W komisach auta popowodziowe często mają uchylone okna, ponadto są obwieszone mnóstwem choinek zapachowych – nie jest to bynajmniej przypadkowe działanie, jednakże z drugiej strony stanowi cechę charakterystyczną.

W przypadku tego typu samochodu niezbędne jest natychmiastowe odgrzybienie, które można przeprowadzić za pomocą specjalnej sondy lub ozonu.

Odświeżanie tapicerki

Przed rozpoczęciem prania tapicerki należy dokładnie odkurzyć samochód. W tym celu warto wykorzystać odkurzacz, nawet zwykły. Warto pamiętać, że kurz zmieszany z pianą lub płynem tworzy błoto, które po wyschnięciu pozostawi trudne do usunięcia plamy.

Przydatna jest także specjalna ssawka, za której pomocą można oczyścić miejsca trudno dostępne.

Składane kanapy najlepiej rozłożyć lub wyjąć – zapewni to optymalne czyszczenie.

Odświeżanie wnętrza

Pranie tapicerki najlepiej wykonać za pomocą preparatów czyszczących w sprayu. W zależności od wielkości auta należy przygotować od jednego do czterech opakowań preparatu.

Przydatne okazują się również specjalne odkurzacze, które zapewnią dokładne czyszczenie.

Michał Kubicki

Redakcja ogloszenia-motoryzacyjne.com.pl